01 / 08
02 / 08
03 / 08
04 / 08
05 / 08
06 / 08
07 / 08
08 / 08

KLUB MM

logo libclient

logo Opola

Mini-Matma to interaktywna wystawa dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym zorganizowana przez Muzeum dla Dzieci KLICK z Hamburga. Wystawa trafiła do Opola w ramach Festiwalu Pedagogiki Zabawy, dzięki staraniom staraniom pani Haliny Oster, prezes opolskiego koła Stowarzyszenia Animatorów i Pedagogów KLANZA, przy współpracy Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu i wsparciu Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Opola.

Od 20. października do 10. listopada 2017 roku wystawa gościła w Miejskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli, ciesząc się bardzo dużym zainteresowaniem szkół i przedszkoli, które już w pierwszym tygodniu zajęły wszystkie dostępne terminy; wystawę odwiedziło 795 dzieci i 83 opiekunów.

Wystawa składała się z sześciu części określanych przez jej twórców jako „stacje”: Sortowanie, Wzory, Liczenie, Mierzenie i Ważenie, Formy Geometryczne oraz Systemy liczbowe. Samo zwiedzanie odbywało się w niekonwencjonalny sposób: podczas dwugodzinnych, interaktywnych warsztatów, na każdej stacji, dzieci, podzielone na grupy, dostawały zadanie do rozwiązania. Na przykład: miały posortować rzeczy znajdujące się w tajemniczych kufrach, według zasad wypracowanych samodzielnie w grupie, oraz przedstawić swoje rozwiązanie - na forum - innym grupom.

Zadania te sprawiały uczestnikom ogromną radość – rozwiązując je po prostu się bawiły, nie zdając sobie sprawy, że zabawy te wprowadzają je w świat matematycznych reguł i aksjomatów.