01 / 08
02 / 08
03 / 08
04 / 08
05 / 08
06 / 08
07 / 08
08 / 08

Jak ciekawie uczyć rysunku? – Akademia karykatury”.

 Rezerwacja zakończona
 
17
img-1655
Kategoria
EDUKACJA ARTYSTYCZNA
Termin
28.11.2019 16:00 - 19:00
Miejsce
MODN w Opolu, ul Powstańców Śląskich 19
Ilość miejsc
20
Miejsca dostępne
3
Telefon
774740086
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Kierownik formy
Grzegorz Pielak
Prowadzący
Ryszard Druch
Liczba godzin
4
Odpłatność
warsztaty bezpłatne

Warsztaty

Warsztaty Jak ciekawie uczyć rysunku? – Akademia karykatury”.
Prowadzenie: Ryszard Druch - artysta-plastyk, pochodzący z Opola, od ponad dwudziestu lat żyjący i tworzący na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.
Uczestników prosimy o zabranie:ołówek HB, ołówek B2, 3 kartki papieru blok nr 2
Udział w szkoleniu jest bezpłatny.
 
Ryszard Druch w latach 1961 – 1991 mieszkał w Opolu gdzie ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych oraz Wyższą Szkołę Pedagogiczną. W latach 1977-1991 był nauczycielem Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu. Pracował również jako nauczyciel plastyki w Młodzieżowym Domu Kultury i Społecznej Szkole Podstawowej „TAK” w Opolu. To także instruktor Związku Harcerstwa Polskiego.
Zadebiutował jako rysownik-grafik na łamach miesięcznika „Opole” oraz tygodnika „Motywy” w roku 1978. W roku 1986 został przyjęty do Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury w Warszawie. Publikował rysunki satyryczne na łamach takich czasopism jak m.in: „Motywy”, „Harcerstwo”, Drużyna – Propozycje”, „Opole”, „Szpilki”, „Polityka”.
W 1991 wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i osiadł w Trenton, NJ, gdzie w roku 1993 założył firmę Druch Studio, a w roku 2003 własną „Druch Studio Gallery”, w której prowadzi m.in. „Akademię Sztuk Pięknych”. Od lutego 2001 do czerwca 2013 roku zorganizował 126 „Salonów Artystycznych” czyli imprez promujące polską kulturę i sztukę w USA (wystawy malarstwa, grafiki i fotografii, recitale muzyczne, wieczory autorskie pisarzy, poetów, podróżników, prelekcje, przedstawienia teatralne, widowiska poetyckie, występy kabaretów, własne happeningi satyryczne itp.). Od maja 2003 roku imprezy te organizuje prawie co miesiąc we własnej galerii w Trenton. Gośćmi jego salonów artystycznych byli muzycy, plastycy, podróżnicy oraz politycy. Warto chyba wspomnieć m. in. o Elżbiecie Czyżewskiej, Krystynie Prońko, Olgierdzie Budrewiczu, Adamie Michniku, Janie Pietrzaku, Jacku Pałkiewiczu, Ryszardzie Pawłowskim czy Beacie Pawlikowskiej.
W roku 2003 powrócił w Stanach Zjednoczonych do zawodu nauczycielskiego. Uczy rysunku i malarstwa w swojej „Akademii Sztuk Pięknych”, a od roku 2006 również historii i geografii Polski w Polskiej Szkole Dokształcającej przy Parafii św. Jadwigi w Trenton (NJ). Wspiera jej działalność swoimi dorocznymi nagrodami finansowymi dla najlepszych uczniów.
Ryszard Druch to także autor artykułów prasowych i rysunków satyrycznych publikowanych w takich periodykach polonijnych jak: „Relax”, „Spójnik”, Nowy Dziennik”, „Dziennik Nowojorski”, „Peryphery”, „Teraz”. Napisał dwie książki: „Plastyczniak i plastusie” (Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Opole 2009) oraz „Salony na 44 krzesła” (WBP, Opole 2010). Autor ilustracji do książki Elżbiety Baumgartner „Ameryka dla każdego”, tomiku poetyckiego Harry’ego Dudy „Wiersze amerykańskie” (WBP, Opole 2008) oraz tomiku poetyckiego Andrzeja Wali „Z Atlantic City mój śpiew łabędzi” (TIPI, Atlantic City –Wielichowo 2010), książki Wojciecha Śliwerskiego „Różne oblicza harcerstwa. Ślady wydarzeń ujęte w formie felietonów, reportaży i innych form dziennikarskich (IMPULS, Kraków 2011).
Od roku 2006 samodzielnie redaguje i wydaje elektroniczny informator swojej galerii zatytułowany „Sufler”. Za swój plon w promocji polskiej kultury w polonijnym środowisku Trenton uhonorowany został w roku 2010 nagrodę przyznaną przez The Polish Club of Arts in Trenton, New Jersey.
Kolekcja jego - ponad 100 - rysunków satyrycznych znajduje się w zbiorach Muzeum Harcerstwa Polskiego w Warszawie (ul. M. Konopnickiej 6).
Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce w 2011 roku zorganizowało Ryszardowi Druchowi wernisaż indywidualnej wystawy plakatu polonijnego i promocję jego książki „Salony na 44 krzesła”. Autor podarował wówczas muzeum swój obraz akrylowy pt. „Imigranci”.
Plastyk otrzymał wiele nagród i wyróżnień za swoją twórczość w Polsce i USA. Uczestniczył w 28 zbiorowych wystawach plastycznych oraz 19 indywidualnych. W tym roku Ryszard Druch otrzymał Honorowe Obywatelstwo Województwa Opolskiego oraz za swoją działalność na rzecz oświaty polskiej w USA i kraju ojczystym Medal Komisji Edukacji Narodowej.
Ryszard Druch od 2012 roku współpracuje z opolskimi szkołami. Warsztaty dla uczniów zostały zapoczątkowane w Publicznym Gimnazjum nr 2 w Opolu. Od 2014 roku wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Opolu prowadzi warsztaty plastyczne dla nauczycieli.
 
 

Wspierane przez iCagenda