Polecamy

Marszałek Józef Piłsudski (1867-1935). Źródło: infografika PAP

Wpłaty za uczestnictwo w zajęciach prowadzonych przez MODN w Opolu należy dokonywać przelewem na konto:

BANK MILLENNIUM

09 1160 2202 0000 0002 1740 2862

z podaniem numeru formy doskonalenia.

 

Odkryj Opole w szkole. Materiały edukacyjne

Centra egzaminacyjne

Serdecznie zapraszamy w dniu 4 grudnia, w godz. 16.00-19.00, sala 202, na warsztaty Instytutu Goethego w Warszawie DEUTSCH MIT SOCKE prowadzone przez Małgorzatę Kupis, konsultantkę MODN w Opolu. Szczegóły w ogłoszeniu.

W imieniu Fundacji WWF Polska chcemy serdecznie zaprosić wszystkich zainteresowanych nauczycieli na warsztaty o tematyce biologii i ekologii ssaków morskich. Zaproszenie skierowane jest do nauczycieli przedmiotów przyrodniczych Warsztaty są organizowane w ramach projektu „Using marine mammals for making science education and science careers attractive for young people – MARINE MAMMALS”, programu finansowania badań naukowych i innowacji Unii Europejskiej HORYZONT 2020.

O przyjęciu na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń.

Celem kursu jest wsparcie Państwa w inspirowaniu młodzieży do rozwijania swoich zainteresowań w dziedzinie nauk ścisłych przyrodniczych - biologii morza. Dzięki kursowi nabędą Państwo unikalną wiedzę o biologii i ekologii ssaków morskich oraz przetestują pakiety edukacyjne, stworzone przez zespół międzynarodowych ekspertów. Będą Państwo mieli okazję wziąć udział zarówno w zajęciach teoretycznych jak też praktycznych w połączeniu z wyjściem w teren.

Wszelkie niezbędne informacje o kursie dostępne są na stronie Fundacji WWF Polska

Zaproszenie do pobrania

Szanowni Państwo,

W imieniu Dyrekcji Instytutu Psychologii Uniwersytetu Opolskiego chcielibyśmy zaprosić   nauczycieli/pedagogów/terapeutów/psychologów, którzy są zainteresowani testowaniem nowej metody zmniejszania lęku u dzieci w wieku 7-11 lat.

 Metoda „Super umiejętności na całe życie” znajduje obecnie zastosowanie w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii oraz jest testowana w Niemczech i Grecji. Chcielibyśmy wprowadzić ją na nasze, polskie podwórko, ale wcześniej musimy sprawdzić czy jest ona skuteczna. Uczestnicy warsztatu otrzymają podręcznik dla nauczyciela i podręcznika dla dziecka wraz ze szczegółowymi instrukcjami.

 Szkolenie poprowadzi autorka tej metody, prof. z Wielkiej Brytanii, Cecilia Essau (informacje poniżej). 

Warsztat będzie miał miejsce 8 grudnia 2017 roku (piątek) w Instytucie Psychologii UO, sala 311, w godzinach od 9.00 do 13.00.

Osoby chętne proszę o kontakt na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 77 402 45 10.

 

Szanowni Państwo

Dyrektorzy, Nauczyciele historii i wiedzy o społeczeństwie, Wychowawcy,

Zapraszamy serdecznie 1 grudnia 2017 r., godz. 10.00 – 11.30, do siedziby MODN na konwersatorium zorganizowane we współpracy z Konsulatem Generalnym USA w Krakowie na temat Jakie zasoby United States Holocaust Memorial Museum w języku polskim może wykorzystać nauczyciel w praktyce dydaktyczno-wychowawczej. Konwersatorium poprowadzi Christina Chavarria, koordynator programów edukacyjnych w USHMM, a zarazem reprezentant Muzeum m.in. w Europie, Ameryce Łacińskiej i Japonii.

W sferze zawodowych zainteresowań Christiny Chavarrii leżą literatura Holokaustu, nauczanie o Zagładzie, recepcja Holokaustu w świecie iberoamerykańskim. Obecnie przygotowuje program, którego szczegóły zostaną ogłoszone w 2018 roku, na 25-lecie USHMM.

Christina swoją karierę zawodową rozpoczęła jako nauczycielka j. angielskiego w szkole średniej w El Paso, nad legendarną Rio Grande. Po ośmiu latach objęła funkcję dyrektora ds. edukacji w Muzeum Holokaustu w Houston, skąd po prawie siedmiu latach przeszła do USHMM w Waszyngtonie.

Ilość miejsc na konwersatorium jest ograniczona, obowiązują zapisy. Zapewniamy tłumaczenie na język polski.

plakat konferencja 6.12.2017

Główny Urząd Statystyczny we współpracy z Polskim Towarzystwem Statystycznym serdecznie zapraszają do udziału w drugiej edycji Olimpiady Statystycznej 2017/2018. W zmaganiach mogą brać udział uczniowie wszystkich typów szkół ponadgimnazjalnych, które mają swą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Szczegóły na stronie: https://stat.gov.pl/portal-edukacyjny/olimpiada-statystyczna/

Konferencja zorganizowana przez

Miejski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Opolu

w ramach
Grantów Edukacyjnych Opolskiego Kuratora Oświaty

21.11.2017 r.

Program konferencji

Ramy czasowe

Temat wystąpienia

Prowadząca panel

od       do

8.30 – 9.00

Rejestracja uczestników konferencji

9.00 – 9.10

Uroczyste otwarcie konferencji

Małgorzata Szeląg, dyrektor MODN w Opolu

9.10 – 10.05

Książka dla cyfrowego tubylcy kultury uczestnictwa: jak rozmawiać o współczesnych formach literackich, które bywają ciekawsze niż „zwykła” gra komputerowa lub film

dr Stefania Jagło,

MODN w Opolu

10.05-10.15

dyskusja

10.15 – 11.10

Promowanie czytelnictwa kreatywnie
i z pomysłem

Barbara Błyszczakowska, MODN w Opolu

11.10 – 11.20

dyskusja

11.20 – 11.40

Przerwa

11.40 – 12.35

Krytyka, dekonstrukcja, parodia: współczesne odczytania baśni i innych gatunków literackich w kontekście bieżących przemian społeczno-kulturowych

Jolanta Fąfrowicz,

MODN w Opolu

12.35-12.45

dyskusja

12.45-13.40

Kolekcja książek, które przełamują stereotyp przysłowiowej cegły

Jolanta Pytlik,

MODN w Opolu

13.40 – 13.50

dyskusja

13.50 – 14.00

Podsumowanie i zamknięcie konferencji

dr Stefania Jagło,

MODN w Opolu

Program konferencji


Ramy czasowe

Temat wystąpienia

Omawiane treści

Imię i Nazwisko Prelegenta

9.00 – 9.45

Coaching konfliktu – wyjście poza karuzelę konfliktu.

Możliwości, jakie daje coaching konfliktu klientowi, który ma szansę stać się autonomicznym podmiotem konfliktowej sytuacji, sprawniej z konfliktem sobie radzić i wyznaczyć sobie cele, które chciałby osiągnąć. Użyteczne narzędzia stosowane w coachingu konfliktu.

Grzegorz Francuz

9.45 – 10.30

Umiejętności coachingowe w mediacji.

Umiejętności coachingowe w zawodzie mediatora sposobem na   konstruktywny dialog ukierunkowany na cele w paradygmacie salutogenezy i skoncentrowany na rozwiązaniu. Budowanie samoświadomości w zawodzie mediatora.

Natalia Kurzawa

10.30 – 11.15

Europejski System Certyfikacji potwierdzający nabyte kompetencje w kwalifikacji mediacje sądowe i pozasądowe.

Prezentacja Europejskiego Systemu Certyfikacji potwierdzającego nabyte kompetencje w kwalifikacji mediacje sądowe i pozasądowe.

Bożena Grębowiec

11.15 – 12.00

Etyka w pracy mediatora – podnoszenie kompetencji zawodowych mediatora jako przejaw wysokich standardów etycznych.

Analiza wiedzy, umiejętności i kompetencji mediatora na tle Europejskiego Kodeksu Postępowania Mediatora. Określa on zasady, które mediatorzy mogą dobrowolnie przyjąć, na swoją własną odpowiedzialność. Może być stosowany we wszystkich rodzajach postepowania mediacyjnego w sprawach cywilnych i handlowych.

Ewa Kosowska-Korniak

12.00 – 12.30

Przerwa

12.30 - 13.15

Psychologiczne aspekty rozwiązywania konfliktów – inteligencja emocjonalna.

Konflikt w ujęciu psychologicznym. Rola inteligencji emocjonalnej w życiu. Prawidłowy wgląd w siebie i kontrola emocji gwarancją obiektywizmu mediatora przystępującego do mediacji.

Mariola Kujańska

13.15 – 13.45

Rozwiązywanie konfliktów rodzinnych a szkoła.

Mediacje wychowawców, pedagogów, psychologów z rodzicami. Sytuacje włączania w konflikt rodzinny pracowników szkoły. Potrzeba mediacji rówieśniczych.

Justyna Stadniczeńko

13.45 – 14.30

Pedagog jako szkolny mediator.

Rola pedagoga w prowadzeniu mediacji w środowisku szkolnym z udziałem rodziców. Zasady mediacji.

Agnieszka Rak